Uradni začetek mednarodnega projekta HUMAN za boljšo kakovost življenja starejših
Z majem se je začel projekt HUMAN – Zdravstvo 5.0 v podporo preoblikovanju regij, ki se izvaja v okviru programa Interreg Europe. Projekt vključuje partnerje iz osmih evropskih regij, njegov cilj pa je izboljšati zdravstvene politike in storitve za starejše in osebe z invalidnostjo.
Projekt spodbuja uvajanje inovativnih rešitev na področju e-zdravja, izboljšanje dostopnosti storitev, krepitev digitalne pismenosti ter razvoj oskrbe, ki v ospredje postavlja posameznika. V projektu sodelujemo kot eden od dveh slovenskih partnerjev – skupaj z nami sodeluje še Fakulteta za elektrotehniko Univerze v Ljubljani (Oddelek za multimedijo), podporo pa je že potrdilo tudi Ministrstvo za zdravje RS.
S ponosom nadaljujemo delo na področju skrbi za starejše, ki je ena od naših osrednjih prioritet. Projekt nam bo omogočil tesnejše sodelovanje z občinami, zdravstvenimi domovi, domovi za starejše ter podjetji, ki razvijajo inovativne rešitve za zdravstveno oskrbo.
Sredi maja je potekalo tudi uvodno spletno srečanje vseh partnerjev, na katerem smo predstavili organizacije in regije, si izmenjali pričakovanja ter se dogovorili o naslednjih korakih. Vodilni partner ERNACT iz Irske je predstavil osnovno strukturo projekta, razdelitev nalog in časovni načrt aktivnosti.
V prihodnjih mesecih nas čakajo pomembni začetni koraki. Do jeseni bomo v vseh regijah oblikovali regionalne skupine deležnikov, s katerimi bomo razpravljali o potrebah, obstoječih praksah in možnih izboljšavah na področju oskrbe starejših in invalidov. Pripravili bomo tudi analizo stanja na področju zdravstvenih storitev in oskrbe, s poudarkom na dostopnosti, vključevanju digitalnih rešitev ter vlogi lokalnih skupnosti.
Pomemben del projekta predstavlja tudi zbiranje in izmenjava dobrih praks, ki bodo služile kot izhodišče za prenos inovativnih rešitev med sodelujočimi državami. Prvo srečanje partnerjev v živo bo potekalo septembra na Irskem, kjer bomo predstavili prve rezultate analiz. Ob tem bo organiziran tudi študijski obisk, namenjen ogledu dobrih praks na terenu. Srečanja se bodo lahko udeležili tudi deležniki, ki želijo aktivno sodelovati pri iskanju rešitev za pravičnejše in dostopnejše zdravstvene storitve. Med potencialnimi deležniki, za katere bi bile izbrane dobre prakse še posebej zanimive za nadaljnjo uporabo v lokalnem okolju, sta tudi Dom Tisje in Zdravstveni dom Litija.
Projekt HUMAN ne gradi le evropskega sodelovanja, ampak tudi konkretno prispeva k razvoju rešitev za bolj kakovostno, dostopno in pravično zdravstveno oskrbo za vse, še posebej pa za tiste, ki so pogosto spregledani.
Več informacij o projektu najdete na uradni spletni strani: www.interregeurope.eu/human ter na https://srce-slovenije.si/predmet/human/ . Za dodatne informacije smo vam na voljo tudi na e-naslovu anita.molka@razvoj.si ali po telefonu na 01 8962 710.
Avtorica članka: Anita Molka