Kolesarji, pozor! Varnost naj bo na prvem mestu! Tudi po novi kolesarski povezavi Litija-Pogonik
Z ureditvijo kolesarske poti od mesta Litija do naselja Pogonik je Litija bogatejša za območje z uravnoteženo mrežo različnih oblik prevoza in različnih potovalnih načinov, tudi za kolesarje. Vendar, kolesarji, pozor! Kolesarjenje je zdravo, prijetno in trajnostno - naj bo tudi varno, saj smo kolesarji poleg pešcev najbolj ogrožena in izpostavljena skupina prometnih udeležencev. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj koristnih informacij in napotkov, ki jih je smiselno upoštevati tudi na novo urejeni kolesarski trasi Litija – Pogonik.
Kolesarjenje po vozišču
Po cestah, ki nimajo posebnih kolesarjem namenjenih površin, kolesarjenje poteka po vozišču ob desnem robu voznega pasu. Kolesarji smejo po vozišču voziti drug za drugim po desni strani smernega vozišča v smeri vožnje. Vožnja dveh kolesarjev vzporedno ni dovoljena, saj onemogoča njihovo prehitevanje s hitrejšimi vozili, to pa povzroča slabo voljo in nestrpno reagiranje voznikov ter lahko tudi precej dolgo kolono vozil, če je prehitevanje onemogočeno dlje časa.
Kolesarjenje s souporabo voznega pasu
Posebna talna označba za kolesarje označbo - piktogram kolesa z dvema puščicama v smeri vožnje - z imenom “sharrow” pomeni skupno rabo (souporabo) voznega pasu. Gre za kolesarjenje po vozišču, s tem da se voznike s piktogramom opozori na povečano prisotnost kolesarjev. Na tako urejenih cestah so kolesarji enakovredni motornemu prometu. Na odsekih, kjer je uveden ukrep souporabe voznega pasu, kolesarji vozijo po sredini voznega pasu jim ni treba voziti ob robu ceste.
Vozniki motornih vozil so dolžni kolesarjem nameniti dodatno pozornost: če kolesar vozi pred voznikom motornega vozila, mora voznik motornega vozila voziti za njim, prehiti pa ga lahko le tedaj, če sredinska prekinjena ločilna črta na tem mestu dovoljuje prehitevanje in če seveda prehitevanje lahko varno izpelje.
Kolesarjenje po kolesarskem pasu na vozišču
Kolesarski pas je prometna površina na istem višinskem nivoju kot vozišče. Je s črto označen del vozišča, namenjen izključno vožnji s kolesi. Tudi na njem je potrebno, tako zaradi večje varnosti kolesarjev kot tudi ne-oviranosti drugih udeležencev v prometu, voziti drug za drugim in ne vzporedno ter upoštevati varnostno razdaljo!
Kolesarjenje po kolesarski stezi
Kolesarska steza je sestavni del cestišča in je od vozišča nivojsko ali kako drugače ločena površina, namenjena vožnji s kolesom. Od vozišča za motorna vozila je ločena samo z robnikom ali pa je varovana z vmesno zelenico.
Kolesarjenje po kolesarski poti
Kolesarska pot je, s predpisano prometno signalizacijo označena, samostojna javna cesta, namenjena izključno prometu kolesarjev. Načeloma poteka samostojno in odmaknjeno od ceste za motorni promet.
S poznavanjem uporabe različnih kolesarskih površin, se kolesarji držimo še drugih varnostnih navodil, kolesarskega bontona in pravil primernega obnašanja. V nadaljevanju je zbranih nekaj najpomembnejših:
- Upoštevajmo cestnoprometne predpise, ki veljajo za voznike (ugotovitve kažejo, da skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila).
- Kolo vozimo po kolesarski stezi ali poti, če te ni, pa po desnem robu cestišča v smeri vožnje, in sicer čim bližje robu (ne več kot en meter od roba) vozišča. Nikoli ne vozimo v nasprotni smeri vožnje, saj nas drugi vozniki tam ne pričakujejo.
- Pred spremembo smeri vožnje večkrat poglejmo, kaj se dogaja za mami, jasno nakažimo smer z rokami, pravilno se razvrstimo in upoštevajmo pravila prednosti.
- Med kolesarjenjem ne uporabljajmo mobilnega telefona ali slušalk za poslušanje glasbe, saj to pomembno vpliva na zaznavanje prometa in dogajanja v okolici.
- Uporabljajmo le tehnično brezhibno kolo in ustrezno opremo, predvsem čelado.
- Upoštevajmo svoje fizične sposobnosti, prilagodimo hitrost vožnje svojim sposobnostim, razmeram v prometu, vremenu ali cestišču in bodimo zbrani pri kolesarjenju.
- Spoštujemo in dajemo prednost vsem drugim uporabnikom poti, razen če je pot označena izrecno za kolesarje.
- Ponoči in ob zmanjšani vidljivosti poskrbimo za vidljivost s svetlimi oblačili in z raznimi odsevniki.
V prometu odločajo stotinke sekunde, zato bodimo previdni in strpni udeleženci v prometu.